Kaip efektyviai pasiekti savo tikslų?

Jei paklausčiau jūsų, ar esate atsakingas žmogus, jūs neabejodamas išvardytumėte savo pareigas – kasryt turite nuvežti vaikus į mokyklą ar darželį, laiku atlikti darbines funkcijas, išvesti į lauką augintinį, išlaikyti šeimą, paruošti valgį. Kitas mano klausimas būtų – ar esate laimingas? Tikriausiai ne vienas suklustų, kad galbūt norėtų pakeisti darbą, išsilavinimo kryptį, sukurti šeimą, nutraukti žalojančius santykius, tačiau rastų ne vieną pasiteisinimą, kodėl vis dar nepradėjo esminių pokyčių – amžius ne tas, įgrisusi, bet saugi rutina, baimė, kad nepavyks, kad per vėlu ar tiesiog taip nulemta. O jei suvokęs, kad tik jūs esate atsakingas už savo gyvenimo sprendimus ir kokybę, žmogišką savybę klysti suvoktumėte kaip galimybę augti ir mokytis, supratęs, kad ribas ir barjerus susikuriame sau patys, vis dėlto išdrįstumėte? Ir laimėtumėte.

Prisiimkite atsakomybę už savo gyvenimą

Turbūt kiekvienas savo artimoje aplinkoje pažįsta žmonių, kurių akys švyti, kurie smalsiai ir atvirai priima gyvenimo iššūkius ir galimybes augti, entuziastingai ir kryptingai siekia ar pasiekė savo gyvenimo tikslus. Tai nėra išrinktieji, kuriems gyvenimas atseikėjo daugiau nei jums – tai lygiai tokie patys žmonės kaip jūs, kurie išdrįso bandyti ir įgyvendinti savo svajones. Kad galėtumėte sekti jų pavyzdžiu, visų pirma turite prisiimti visišką atsakomybę už savo gyvenimą ten, kur dabar esate. Žmogaus prigimtis – būti laimingam, skleisti meilę ir mėgautis gyvenimu. Nuostata, kad mano gyvenimas yra nulemtas, kad nebėra prasmės ar galimybių ką nors keisti, yra tik pasiteisinimas sau ir bejėgiškumo konstatavimas paleidžiant iš rankų atsakomybę už savo gyvenimą. Pripažinkite savo klaidas, gyvenimo nuosmukius, kad ir kokie nemalonūs jie būtų, juk tai jūsų gyvenimas – suvokdamas netobulą žmogišką prigimtį turite prisiimti atsakomybę už tai. Su šia atsakomybe jūs įgyjate milžinišką galią valdyti ir keisti savo dabartinį gyvenimą. Ar ne apmaudu šią galią perleisti lemčiai ar kitiems asmenims, išorinėms gyvenimo aplinkybėms, kurių nekontroliuojame? Esame atsakingi tik už save, savo sprendimus ir reakcijas į išorinius dirgiklius – kitų žmonių reakcijas ar aplinkybes, todėl užuot neigę ar ignoravę savo gyvenimą, slopinę savo širdies troškimus jums netinkamu gyvenimo būdu, išdrįskite atsiverti gyvenimui ir sukurkite jį tokį, apie kokį svajojate – turite tam visas galimybes.

Remkitės savo intuicija

Bendravimas ir artimi santykiai mums teikia gyvenimo džiaugsmą ir pilnatvę, tačiau turbūt pastebėjote, kad bendraudami mes dalijamės ne tik smagiais ar skaudžiais įvykiais, bet kartais „užsikrečiame“ baime ar bejėgiškumu, kai išgirstame frazes: „per daug svajoji“, „neturi tam patirties ar įgūdžių“, „aš taip nesielgčiau“. Taip sakantys žmonės yra teisūs, nes taip jie brėžia savo galimybių ribas arba galbūt, jų suvokimu, toje situacijoje atsidūrę jie negalėtų realizuoti savęs. Įsivaizduokite žmogų, kuriam reikia tikslumo ir konkrečių nuorodų, kaip atlikti užduotį. Jei jam pasiūlytume kūrybišką, idėjinį darbą, kur suteikiama laisvė saviraiškai, jis jaustųsi nejaukiai, nes tai jam svetima erdvė.

Suvokę tai, kad esame be galo skirtingi ir individualūs, turėtume kritiškai vertinti žmonių įprotį patarinėti ir verčiau pasikliauti patikimu vidiniu kelrodžiu – savo intuicija. Skirkite laiko kelionei į save, įsiklausykite į savo vidinį balsą, kuris jums parodys tinkamą kryptį. Paimkite popieriaus lapą ir užrašykite teigiamas savo savybes ar paprašykite, kad tai kuo objektyviau atliktų artimieji, įvertinkite savo stipriąsias puses – gal tai gebėjimas vadovauti kitiems, taisyti sulūžusius daiktus, kantriai mokyti kitus ar kalbėti prieš auditoriją. Jei tai pasirodys gana sunki užduotis, atsakykite sau į klausimą – ką mėgstate veikti laisvalaikiu, kai galite užsiimti sau patinkančia veikla? Prisiminkite, kas jums teikdavo laimę vaikystėje, kokiomis savybėmis jau tuomet išsiskyrėte? Nespauskite savęs, jei atsakymai staiga neišnyra, skirkite laiko apmąstymams, užsiimkite savianalize, kuri išgrynins jūsų troškimus ir užslėptas svajones. Galbūt esate valstybės tarnautojas ir dieną praleidžiate kabinete prie kompiuterio, nors visi draugai ir šeima jus vertina už drąsą kalbėti viešai? Galbūt nuo mokyklos laikų palaikote santykius su mergina ar vaikinu, nors nejaučiate, kad su šiuo žmogumi sukurtumėte darnią ir laimingą šeimą? Tiesa kartais būna skaudi ir nemaloni, bet pripažinti ją – stiprybė, todėl išdrįskite atmerkti akis ir suvokite savo tikruosius norus.

Strateguokite ir pradėkite veikti pamažu

Kai prieš akis matysite viziją – konkretų ir realiai įgyvendinamą tikslą, kuriam pasiekti reikės nemažai pastangų ir kantrybės, į pagalbą reikės pasitelkti proto galias – gebėjimą strateguoti, planuoti, kaip veikdamas gebėsite eiti link savo tikslo. Kad nedingtų jėgos ir neapleistų pasitikėjimas savo jėgomis, pradėkite veikti nuo mažų žingsnelių, kuriais keliaudamas artėsite link didesnių, ir vis drąsiau ryšitės tolimesnėms permainoms. Pavyzdžiui, jei jūsų tikslas – atsikratyti žalingų įpročių ir jaučiate, kad aplinka, kurioje esate, tai skatina ir jums nepadeda, galbūt reikėtų užsirašyti į seminarą, kuriame bus aptariama, kaip kovoti su šia priklausomybe. Taip jūs ne tik įgysite žinių, pamatysite, kad nesate vienas – patirsite bendrumo jausmą, bet ir susipažinsite su bendraminčiais. O gal kenčiate nuo viršsvorio ir vis nesiryžtate pradėti sportuoti? Įveikite save, išsikelkite sau mažą tikslą – išbėgti į lauką ir įveikti vieną kilometrą. Labai svarbu – pradėti, nereikalaukite iš savęs per daug, bet džiaukitės, kad pradėjote veikti, ir kaskart save paskatindamas jūs įveiksite vis daugiau, o tai stiprins savivertę ir motyvaciją.

Žengti pirmą žingsnį nėra lengva, bet kad įvyktų realūs pokyčiai, turite po truputį išeiti iš saugios, pažįstamos, gal net įgrisusios komforto zonos.  Labai dažnai baimė tėra mūsų išpūstas burbulas, kuris vis auga ir plečiasi, todėl vienintelis būdas ją įveikti – su ja susitikti ir suvokti, kad ji bliūkšta. Paradoksalu, tačiau jums gali padėti ir atvirkštinė motyvacija. „TEDx“ pokalbio metu jaunas verslininkas Jin Jiang dalijasi patirtimi, kaip įveikė atstūmimo baimę. Jis atliko eksperimentą, kai 100 dienų kūrė sąmoningas situacijas tam, kad išgirstų „ne“. Tik atsivėręs šiai baimei ir susitikęs su ja daugelį kartų jis sugebėjo ją įveikti. Net jei einate į seminarą manydamas „kas iš to?“, „vis tiek neturiu ko prarasti“, bet vis dėlto einate – žengiate žingsnį pirmyn, o ne liekate sustingęs ir neveiklus. Atsidūręs tarp panašių tikslų ar problemų turinčių žmonių ne tik išgirsite artimų istorijų, bet dings vienišumo jausmas, nes suvoksite, kad jūs ne vienas toks, dauguma žmonių aplink jus su tuo kovoja. Kai ieškojau darbo, mus siuntė į mokymus, kuriuose susirinko bedarbiai. Nors neįgijome motyvacijos klausydami sėkmingų verslininkų istorijų, tačiau kai ant didelio popieriaus lapo visi turėjome parašyti savo baimę, o paskui žiūrėjome į kitų parašytas baimes, pasijutome geriau ir artimesni vienas kitam, nes daugelio baimė buvo ta pati – „nesurasti darbo“. Pradėjęs savo kelionę nuo mažos liepsnelės užsidegsite ir  būsite nesustabdomas.

Kryptingai siekite savo tikslo

Turėdamas konkretų planą pradėkite aktyviai ir kryptingai siekti savo tikslo. Galbūt svajojate pakeisti darbą, tačiau jaučiate, kad jums trūksta kompetencijos ar žinių, todėl galite surasti tos srities žinovą ir lankyti kursus pas jį, galbūt ryšitės mokytis ir kaupti žinias savarankiškai, o gal jums teks įgyti dar vieną aukštąjį išsilavinimą? Rinkdamas žinias būkite atidus, motyvuotas ir stiprinkite saviveiksmingumą – konkrečius savo atliekamus veiksmus, kurie jus vestų į trokštamą pergalę. Naudokitės kiekviena galimybe įgyti naujų žinių ir užmegzti vertingas pažintis. Pozityvų psichologinį kapitalą tyrinėjęs psichologas F. Luthans teigia, kad siekiant išlaikyti motyvaciją svarbu lygiuotis į žmones, su kuriais mus sieja panašus amžius, lytis, statusas, išsilavinimas, patirtis, nes  matydami, kad jie pasiekė savo tikslą, pradedame manyti, kad ir mums pasiseks.

Svarbu nepasirinkti nerealistiškų tikslų ar autoritetų, nes tai suteiks priešingą rezultatą – imsime lyginti save ir nusivilsime. Visada matykite savo viziją ir siekiamybę, kasdien artėkite link jos savo mintimis, žodžiais ir veiksmais, tačiau nepamirškite pasirūpinti savimi ir neperdekite, kai kūnas ar protas prašys poilsio. Bus dienų, kai jausitės pavargęs ar negebantis susikaupti, nors planavote dar nuveikti daug darbų – sustokite ir leiskite sau pailsėti, nes perdegus gali aplankyti bejėgiškumas ir apatija. Verčiau leiskite sau pailsėti, išsimiegoti, būkite rūpestingas, o kitą dieną pradėsite su šviežia energija. Laikykitės disciplinos ir miego režimo – galbūt per dieną galėsite skirti valandą ar dvi tikslams pasiekti, bet kryptingai ir atkakliai siekdamas svajonės jūs pasieksite ją nepraradęs sveikatos. Pagirkite save ir džiaukitės net ir mažais laimėjimais – susitelkite į patį procesą, atsiduokite jam ir mėgaukitės pačiu siekimu, nes koncentravimasis vien į rezultatą ima sekinti ir atima jėgas. Didžiuokitės savimi  ir sau dėkokite – tai stiprins saviveiksmingumą, motyvaciją ir skleis pozityvią energiją.

Nebijokite klysti

Siekti tikslo nebus lengva, tam reikės ne tik pastangų, kantrybės, atkaklumo, bet ir nugalėti ne vieną mus kaustančią baimę, pavyzdžiui, išsivaduoti iš perfekcioznimo gniaužtų ir atsiverti naujam potyriui – drąsai bandyti ir klysti. Nesėkmės kartėlis ir nusivylimo jausmas yra pažįstamas kiekvienam, tai natūrali gyvenimo sudedamoji dalis, kuri mums padeda mokytis ir augti bei įgijus išminties bandyti dar kartą. Tačiau neretai mus kankina bejėgiškumas ir nesėkmės baimė – iš spaudos esame įpratę girdėti sėkmingų žmonių istorijas ir žavėtis darniomis poromis, tačiau apie visus nesėkmingus bandymus įkurti verslą ar išgyventas nelaimingas meiles nutylima.

Kaip teigia amerikiečių autorė B. Brown savo knygoje „Didi drąsa“, mes norime matyti kitų pažeidžiamumą, tačiau itin slepiame savo. Kas nutiks, jei jums nepasiseks? Nieko, tiesiog suprasite, kad šis būdas neveikia, įgysite patirties ar pasuksite kita kryptimi suvokę, kad čia ne jūsų vieta. Svarbiausia, kad jūs išdrįsite pabandyti – imsitės aktyvių veiksmų. Anot B. Brown, gyventi pilnavertį gyvenimą – tai ne tik skinti pergales ir džiaugtis laimėjimais, bet gyventi drąsiai – išdrįsti pabandyti, išeiti iš savo komforto zonos, nugalėti save ir savo baimes, nes net ir nesėkmės atveju jūs laimite, nes pabandėte. Pripažinkite, kad nieko nėra skaudžiau už suvokimą, kad bijojote ir nepasinaudojote atsivėrusia galimybe.

Pavyzdžiui, vaikinas susitikinėja su mergina ir norėdamas užmegzti artimus tarpusavio santykius išdrįsta jai prisipažinti mylįs. Tai jam kainuoja daug drąsos, jaudulio, jam tenka nugalėti savo baimę būti atstumtam, bet jis pabando. Jei mergina atsakytų tuo pačiu, tai būtų graži meilės istorija, tačiau šiuo atveju mergina padėkojo už drąsą, tačiau negalėjo atsakyti tuo pačiu, todėl santykiai nutrūko. Tai irgi yra pergalė, visų pirma prieš save. Žinoma, vaikinui skaudu ir nemalonu, tačiau tuo pačiu jis yra laisvas, nes jo neslegia sąžinės priekaištai „kas būtų, jei būtų“, jis priima tiesą, kad su šia žavia mergina jam nepakeliui, todėl ramus ir užtikrintas savimi jis tęsia paieškas.

Ugdykite atsparumą

Kodėl vieni žmonės, patyrę nesėkmę, sugeba gana greitai atsitiesti ir toliau kryptingai siekti savo tikslo, o kiti, susidūrę su pirmąja kliūtimi, nuleidžia rankas? Dar vienas svarbus aktyviai tikslo siekiančio žmogaus bruožas – atsparumas. Tai yra gebėjimas išjausti nusivylimą ir toliau kantriai, gal šiek tiek keičiant kursą, atsižvelgiant į susiklosčiusias aplinkybes siekti užsibrėžtų tikslų. Kasdien esame veikiami ne tik aplinkinių nuomonių, nuostatų, patirčių, bet ir neretai mūsų pačių, atrodytų, strategiškai sustyguotas planas žlunga susiklosčius vienoms ar kitoms gyvenimo aplinkybėms. Atsparumas yra kaip uola, kuris tarsi skydas mus geba apsaugoti nuo kasdien iškylančių sunkumų, kuriuos įveikę tampame ne tik stipresni, įžvalgesni, bet ir išgryniname savo galimybes.  Sakoma, kad geriau pralaimėti mūšį, bet laimėti karą.

Be gebėjimo išlikti atspariam svarbu būti lanksčiam ir gebėti matyti ne vieną būdą, kaip būtų galima realizuoti savo svajonę. Vertėtų būti atidžiam savo kasdienybei – naujoms pažintims, įžvalgoms, galimybėms, kurių gausu kiekvieno žmogaus gyvenime. Svarbu žinoti galutinį tikslą, tačiau išorinėms aplinkybėms pasikeitus ar planui A neveikiant reikėtų nebijoti ieškoti kitų alternatyvių būdų ar imtis plano B.  Būkite budrus ir ypač kantrus aktyviai bandydamas ir toliau, nes jūsų vidiniai ištekliai ir aktyvios pastangos atves jus į trokštamą uostą.

Išlikite pozityvus

Galiausiai pozityvus mąstymas ir tikėjimas savimi palaikys jus kelyje į išsvajotą pergalę. Nors kelionė bus nelengva, jos metu teks ne kartą pavargti, išlipti ne iš vienos duobės, tačiau optimizmas ir tikėjimas, kad einate savo keliu ir siekiate jums svarbių autentiškų tikslų, skatins eiti pirmyn ir nugalėti sunkumus. Yra teigiančių, kad kai nesitiki nieko, neturi ko ir prarasti, o teigiamas nusiteikimas žada ne tik pergales, bet ir nusivylimus. Kaip kontrargumentą galima būtų pasakyti, kad nieko nesitikintis žmogus netenka daug džiaugsmo, kurį kelyje mato ir vertina pozityviai nusiteikęs asmuo. Sutelkite dėmesį į patį siekimo procesą – jau vien tai, kad išdrįsote pradėti ir siekti kokybiškesnio gyvenimo, yra didelis laimėjimas, o pakilimai ir nuosmukiai yra natūrali gamtos ciklo dalis. Nesėkmė suvokiama kaip sudedamoji lipimo aukštyn dalis, kuri yra pripažįstama, priimama ir būtina, nes kiekviena nesėkmė brandina ir teikia galimybę augti ir mokytis. Pozityvus mąstymas ne tik leidžia narsiau įveikti kliūtis, greičiau atgauti pasitikėjimą po nesėkmės, atveria daug galimybių, bet ir pritraukia teigiamus įvykius ir žmones šalia mūsų, nes tai, kas slypi jūsų viduje, atspindi jūsų išorę ir pritraukia tokią energiją, kokią jūs skleidžiate iš savęs.

Nebūtina visada matyti sklidiną stiklinę vandens, bet turbūt dažniau matydami pilną mes galėsime iš jos atsigerti ir numalšinti troškulį, o tuščia jį tik aitrins? Savo galimybių ribas nustatome patys ir kai kitą kartą svajosite apie tai, ko jums šiuo metu trūksta, gal vertėtų pasiimti tušinuką, popieriaus lapą ir pradėti kurti savo laimingo gyvenimo istoriją? O tada išdrįsti pradėti. Ir taip kasdien mažais žingsniais eiti pirmyn, nes, kaip pasakė T. Livijus, didelių darbų sėkmė dažnai priklauso nuo smulkmenų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *